Błąd bazy danych WordPressa: [Duplicate entry '3f128edf89d1ab570058de9b4b02b659' for key 'hash']
INSERT INTO wp_dolly_plugin_table (hash, url, time) VALUES('3f128edf89d1ab570058de9b4b02b659', 'https://podcastuje.pl/chatgpt-czyli-ai-w-podcastach/', NOW())

Obróć telefon :)

Wtedy najładniej i najpełniej będziesz korzystać ze strony.

ChatGPT, czyli AI w podcastach

Ten tekst napisałem przy pomocy ChatGPT

ChatGPT nie napisał tego tekstu

Czujesz te rozmowy o Sztucznej Inteligencji? 

Chat GPT nas zachwycił/zaskoczył/rozkochał/przeraził/obraził.

A Joe Rogan rozmawiał z AI, które mówiło jak Steve Jobs.

Aby się nie wkręcać w rozmowy o ChatGPT w social mediach, poszedłem na spacer z moją ukochaną połówką. Spacery są spoko. Właśnie na początku roku przyszedł mi do głowy pomysł na ten mail. 

Roboty raczej nie zjedzą podcasterów. Bo my lubimy gadać. 

Na pewno będą podcasterzy, którzy wykorzystają syntezę mowy do tworzenia treści (eksperymentuje z tym Jarek Kuźniar). 

Będą też osoby, dla których problemem jest mówienie, więc AI stworzy ich głosy (wspaniała możliwość dla osób niemych lub z bardzo dużymi wadami wymowy). W końcu AI pomoże syntezować mowę dla osób, które nie chcą się ujawniać lub nie chcą się nagrywać.

Już teraz używamy AI

Np. w robieniu napisów do filmów, transkrypcji podcastów czy tworzenia obrazów (patrz szał kosmicznych awatarów na fejsie).

Lajki na apple lub Spotify karmią algorytmy.

Jeśli masz TikToka, to AI sugeruje Ci treści (proszę nie zatrzymuj oka na dermatologicznych zabiegach) 😅

Roboty, w tym ChatGPT pomogą w tworzeniu treści

Zacząłem zgłębiać temat i zachwyciłem się ideą Setha Godina. Mówił, że to będzie gorący temat 2023 r. Wg mnie także w podcastach.

Seth napisał na swoim blogu, że ChatGPT i ogólnie AI pomoże nam stworzyć przeciętny tekst w kilka minut. A podcasty to często także tekst. Również ten, którego pisać nie lubimy albo nie umiemy.

Czym jest sztuczna inteligencja w podcastingu?

Co mamy na myśli, gdy mówimy o sztucznej inteligencji w branży podcastów?

No to zapytałem ChatGPT:

Zapytałem ChatGPT jak może pomóc w podcastingu
Co to jest AI i jak można wykorzystać je w podcastach

Jak wygląda podcast wygenerowany przez sztuczną inteligencję

ChatGPT jest czarodziejski.

Wspomniałem słowa Setha Godina i powiedziałem robotowi: 

ChatGPT pomaga w budowaniu skryptu odcinka
ChatGPT daje mi skrypt odcinka podcastu o marce osobistej

Oto skrypt.

Wstęp: Prezentacja tematu odcinka i przedstawienie gościa specjalisty od marketingu i budowania marki osobistej.

Segment 1: Rozmowa z gościem specjalistą na temat strategii budowania marki osobistej. Gość specjalista opowie o tym, jakie kroki należy podjąć, aby zbudować silną markę osobistą, jakie narzędzia i metody są skuteczne, oraz jakie błędy należy unikać.

Segment 2: Przykłady i historie sukcesu osób, które skutecznie wykorzystały podcasty do budowania swojej marki osobistej. Gość specjalista opowie o kilku konkretnych przypadkach, a także omówi, jakie elementy były kluczowe dla ich sukcesu.

Segment 3: Jak założyć i prowadzić własny podcast, aby wykorzystać go do budowania marki osobistej. Gość specjalista dzieli się swoim doświadczeniem i radami dotyczącymi tworzenia i prowadzenia podcastu, takimi jak wybór tematyki, formatu, gości, itp.

Zakończenie: Podsumowanie odcinka i zachęcenie do dalszego zgłębiania tematu budowania marki osobistej za pomocą podcastów.

Odsłuchać zachęcający do zostawienia opinii i podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat podcastu i budowanie marki osobistej.

Muszę powiedzieć – Seth miał rację.

Nie jest to najlepszy na świecie skrypt, ale jest podstawą do przemyśleń i rozwoju tematu.

Przewidywalny, ale trzyma strukturę, daje podstawy do pracy i rozwijania tekstu. Jakbym musiał nagrać na szybko podcast, to bym po prostu wziął ten skrypt i opowiedział o każdym punkcie, wykorzystując moją wiedzę.

Tak, czuć, że to pisał robot. Ale to nic. Bo zaraz będzie ciekawiej.

Sposoby wykorzystania sztucznej inteligencji do tworzenia podcastów

Czasem miewamy blokadę twórczą

Czasem nic nie wychodzi, choćbyś nie wiem jak się wytężał.

No to bierz ChatGPT i rozmawiaj z nim. Szybciej wejdziesz w temat, który Cię interesuje, pokonasz ten pierwszy krok, który często jest najtrudniejszy.

1. Pomysły na temat odcinka

Na przykład, jeśli zapytam GPT o „5 pomysłów na podcast o glebie pod truskawki”. Nieprzypadkowo pytam go o te pyszne owoce.

Montuję podcast dwóch plantatorów, którzy z pasją potrafią opowiadać o sadzonkach truskawek, a przy rozmowie o zakwaszaniu gleby pod truskawki czuć, że mikrofony płoną.

Chat GPT może zasugerować tematy odcinka podcastu
Podcast o truskawkach. Pomysły

Warto kombinować i zadawać dokładniejsze pytania. Nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby GPT odmówił mi odpowiedzi. Wiemy, że “Riches in the niches”, jak mówi Pat Flynn. Więc warto przyjrzeć się, o czym są toczone dyskusje w Twojej niszy. 

Na pewno ChatGPT pomoże Ci wygenerować kilka-kilkanaście-kilkadziesiąt pomysłów na odcinki, z których wybierzesz te 3 złote idee. 

Tu powstaje pytanie: po co używać GPT, jeśli trzeba zweryfikować informację. Nie widzę problemu z zasugerowaniem się tymi ideami. Bylebyśmy weryfikowali czy są one odpowiednie i prawdziwe. W grupie wsparcia podcasterów na FB Konrad zasugerował, że ChatGPT może zasugerować polaryzującą ideę lub fałszywą. Zatem weryfikuj informacje z ChatGPT. Wykorzystaj generowanie pomysłów do inspiracji, sprawdzaj, co podpowiada GPT i rozwijaj sam/a, aby nie dopuścić słabych jakościowo lub po prostu nieprawdziwych informacji. I tak mamy za dużo tego w internecie. Inspiracja, nie wyrocznia, tak traktujmy GPT.

W tym newsletterze maile pisze człowiek

2. ChatGPT to research lepszy od Google’a

Jesienią montowałem podcast o kiszeniu ogórków. Gospodarz zaczął od analizy botanicznej ogórka, potem przeszedł do ogórka w kulturze, następnie do znaczeń symbolicznych. Ale na początku obiecał 20 sposobów na kiszenie ogórków. Jako słuchacz chciałem się dowiedzieć o tych sposobach i ich właściwościach zdrowotnych. Informacja pojawiła się po 20 minucie podcastu.

Wkurza mnie, gdy słucham podcastu, a prowadzący zamiast przejść do rzeczy, opowiada jak to się wszystko zaczęło i sięga historią siedemnastu wieków wstecz.

Podobnie mamy w researchu w Google.

  • Szukasz informacji X, klikasz pierwsze 3-5 linków na pierwszej stronie
  • Tekst często zaczyna się od strasznie długiego wprowadzenia
  • A Ty chcesz się upewnić czy gotowanie jajka na twardo to 8 minut, czy 5
  • Albo szukasz 5 największych parków narodowych w Kenii
  • Wertujesz strony i tracisz czas.

A oto rozwiązanie:

Na przykład, jeśli robię podcast o najstarszych budynkach w Polsce. Po chwili mam informacje, których znalezienie zajęłoby mi jakieś 30 minut.

ChatGPT może ułatwić wyszukiwanie informacji
Chat GPT pomaga w wyszukiwaniu informacji

Chat GPT pomaga w researchu i daje prostsze odpowiedzi, które potem możesz zgłębić. I to jest jego zaleta, która bije na głowę aktualny stan Google’a.

Ważna jest rzecz, którą podkreślają czytelnicy tego bloga w komentarzach np. na Facebooku w grupie wsparcia podcasterów:

Weryfikuj informacje!


Lista najstarszych budynków będzie ciekawa i odpowiednio wiarygodna, jeśli sprawdzisz, czy rzeczywiście tak jest. W tym przypadku ChatGPT da Ci podpowiedź, Twoim zadaniem jest sprawdzenie, czy rzeczywiście tak jest.

ChatGPT nie jest nieomylny. Czasem może dać odpowiedzi dziwne albo śmieszne. Można nawet sprowokować GPT do napisania dziwniejszych odpowiedzi. W przypadku poniżej okazało się, że GPT niekoniecznie wie czym jest dziabąg.

AI nie kuma dziabągów
AI nie kuma dziabągów

3. Szkic notatek i treści społecznościowych

Przyznam się, czasem mam problem z napisaniem czegoś ciekawego w postach na Fejsie czy Linkedinie. No czasem nie wychodzi.

Także w tym może Ci pomóc AI

Podcast bez promocji nie jest słuchany.

A bywa, że nie mamy jak, nie mamy, kiedy lub nie mamy siły, aby napisać post. No to niech nam pomoże Sztuczna Inteligencja.

A my to potem obrobimy, żeby nie było takie hmmm… robotyczne.

Prosty tekst na social media napisany przez ChatGPT

Szacun za hasztagi, drogie GPT!

4. Generowanie pomysłów na gości

Przede wszystkim może ci pomóc w burzy mózgów nad kilkoma pomysłami na gości podcastu, których można zaprosić do programu.

Tu niuans: ChatGPT pomógł mi w znalezieniu gości angielskojęzycznych i niemieckojęzycznych. Po polsku nie miał takich informacji.

Ale to nic, bo wygenerował dla mnie pomysły, które potem mogę rozwinąć. Co najmniej mam logiczne wskazówki, kogo szukać.

ChatGPT sugeruje gości podcastu
Chat GPT może pomóc w zasugerowaniu gości do podcastu

ChatGPT czy nawet całe AI, może być wspaniałym dodatkiem do zestawu narzędzi podcastowych. To powinno być narzędzie wspierające Twój proces, a nie tworzące proces.

Wciąż uważam, że najbardziej w podcastach brakuje nam naturalności, swobody wypowiedzi i prostoty w przekazywaniu informacji.

No i na razie jeszcze AI nie zrobi za Ciebie podcastu. (A ja mogę Ci w ty pomóc)

Soczyste maile o podcastach. Pisane prez człowieka.

Pozostałe artykuły

Dodaj komentarz