Nagranie podcastu nie jest trudną rzeczą.
Aby zacząć podcast, możesz użyć mikrofonu, który masz w smartfonie.
Nagranie dobrego podcastu wymaga pracy:
- Odpowiedniego przekazania informacji
- Stworzenia ciekawej formy
- Dobrej jakości dźwięku
Niezależnie od formy podcastu, jaką wybierzesz, działa zasada:
Słabo na początku – słabo na końcu.
Aby nagranie dobrze brzmiało, można je było słuchać, aby nie było wrażenia, że jest nagrywane kalkulatorem…
Warto mieć mikrofon do podcastu, stworzyć odpowiedni materiał audio z pomocą programów do edycji i wrzucić na wygodny hosting podcastowy.
Poniżej znajdziesz rekomendację trzech typów mikrofonów, których używam w nagraniach. Nie jest to jedyny słuszny wybór, ale mogę ręczyć swoimi podcastami, że urządzenia są sprawdzone przeze mnie. A zdarzało mi się nagrywać w pociągu, w lesie, nad rzeką…
Sprawdź też, jaki program do edycji Ci odpowiada i który hosting może być dla Ciebie najlepszy. Rekomenduję to, co znam i z czym mam doświadczenie.
Jeśli żadna z polecanych opcji nie spełnia Twoich oczekiwań, daj mi znać: napisz mail lub zadzwoń.
Znajdziemy coś dla Ciebie.
Rode M3
Mikrofon pojemnościowy słynnej (wśród podcsaterów) firmy RØDE. Długa gwarancja po zarejestrowaniu. Żelazna obudowa, miejsce na baterie. Genialnie nagrywa. Świetnie leży w dłoni, jest wielofunkcyjny. Można go podłączyć przez złącze XLR do oddzielnego urządzenia (miksera/interfejsu/rekordera) i dopiero potem do komputera. Nie zmienia to faktu, że uwielbiam ten mikrofon. Do tego stopnia, że mam 3 takie i używam ich w rozmowach z kilkoma osobami na raz.
około 400 zł
Samson Q2U
Bardzo uniwersalny mikrofon dynamiczny, od którego zaczynałem swoją podcastową przygodę. Ma wejście XLR oraz USB. Dzięki temu możesz podłączyć go bezpośrednio do komputera, włączyć Audacity i nagrywać niemal od razu. Wejście słuchawkowe to kolejna zaleta, przydaje się, gdy nagrywasz podcast, a musisz mieć wolną przestrzeń wokół komputera/rekordera. Charakterystyka kardioidalna i niski poziom szumów dają możliwość pięknego nagrania.
Około 350 zł
Blue Yeti
Fajnie wygląda, co nie? Nie tylko to jest jego zaletą. To wszechstronne pojemnościowe urządzenie z kilkoma profilami: możesz nagrywać sam siebie, postawić mikrofon między rozmówcami albo robić stereo nagranie. Nie jest to tania impreza, ale z perspektywy czasu widzę, że było warto. Gdy robię live na FB czy Linkedinie, używam kilku mikrofonów. Blue Yeti dobrze sprawdza się właśnie w nagraniu na żywo. Postawiony na stole pozwala na uzyskanie dobrej jakości dźwięku. Jest stabilny. Nie szumi. Dobrze nagrywa. Rekomenduję go jako drugi mikrofon dla początkującego podcastera (po Samsonie).
Około 750 zł