Błąd bazy danych WordPressa: [Duplicate entry 'cf8e73fe1730cc73a60e43eb46d385a3' for key 'hash']
INSERT INTO wp_dolly_plugin_table (hash, url, time) VALUES('cf8e73fe1730cc73a60e43eb46d385a3', 'https://podcastuje.pl/przed-wywiadem-podcast/', NOW())

Obróć telefon :)

Wtedy najładniej i najpełniej będziesz korzystać ze strony.

Przygotowanie do podcastu

Preinterview: dlaczego warto ujawnić pytania gościowi podcastu (choć nie do końca). I jak przygotowanie do podcastu pomaga w rozmowie.

Przed nagraniem podcastu zawsze staram się spotkać z gościem i omówić temat.Spędzamy na rozmowie 30-60 minut u kombinujemy jak najlepiej przekazać wiedzę. To podejście łamie część zasad prowadzenia wywiadu. Czasem znajomi dziennikarze denerwują się, że ujawniam pytania gościowi. Zwracają uwagę, że to zabiera jakość wywiadu. A ja się całkowicie z tym nie zgadzam. Mam alergię na utarte schematy. Podcast oceniają tylko słuchacze. Nie oceniają go prezesi ani rada programowa. Podcasty robię dla ludzi, bez nadzoru partii czy szefów.

Ujawniam pytania w preinterview. Ale tylko początkowe. Podczas spotkania przed nagraniem podcastu dopytuję, tworzę listę zagadnień, które będziemy omawiać. I sam zapisuję początkowe pytania. Dlaczego?

Gdy przychodzi czas na nagranie, zaczynam od ustalonych pytań. Tworzy to ścieżkę rozumienia tematu. Kolejno odkrywamy karty. Gość chce odpowiednio przekazać podstawy, ja chcę te podstawy zrozumieć, a potem pomóc gościowi w odpowiednim przekazaniu wiedzy podczas nagrania.

W tym sposobie przejawia się próba rozumienia, o co może pytać słuchacz odcinka. W ten sposób tworzę się scenariusz odcinka. Wiemy, o czym mówić i w którą stronę iść. Metodę sprawdziłem mniej więcej w 200 wywiadach: swoich i tworzonych na zamówienie (zarządzam też 5 innymi podcastami). I to działa.

Największa zaletę preinterwiew: dzięki wyjaśnieniu podstaw nie błądzę na właściwym nagraniu. Czyli nie tracę czasu słuchacza. Mam zrozumienie podstaw i mogę poświęcić więcej czasu na drążenie tematu.

Co jest rezultatem preinterview?

Lista początkowych pytań (np. w Google doc)
Lista zagadnień, które poruszymy podczas nagrania (wiemy, co chcemy przekazać)
Scenariusz podcastu: ogólny zarys, pokazujący, w którą stronę idziemy
Wartościowa wiedza, którą gość przekazuje słuchaczom/widzom.
Łatwy sposób przekazania wiedzy: bez schematycznego podejścia
Zainteresowanie słuchacza

Po preinterview wysyłam do gościa mail z ustaleniami, listą tematów i z technicznymi wskazówkami co i jak robić podczas nagrania oraz jak przygotować się do niego.

Pozostałe artykuły

Dodaj komentarz