Błąd bazy danych WordPressa: [Duplicate entry '2620764ef9860921829434f8f8d4638e' for key 'hash']
INSERT INTO wp_dolly_plugin_table (hash, url, time) VALUES('2620764ef9860921829434f8f8d4638e', 'https://podcastuje.pl/odcinek-podcastu-na-start/', NOW())

Obróć telefon :)

Wtedy najładniej i najpełniej będziesz korzystać ze strony.

Odcinek na start

Jak wybrać odcinek na start podcastu?

Jeden z moich klientów zaczynał swój podcast, rozmawialiśmy o startowym odcinku. Zaproponowałem mu: po prostu opowiedz, kim jesteś i co robisz.
Pierwszy odcinek jest tylko po to, aby się przepchał w apple google i spotify. Nikt Cię nie będzie słuchał tak od razu, bo podcast to maraton

Ale klient stwierdził: odcinki typu „o mnie” są przaśne. Chciał powiedzieć od razu coś ciekawego, coś dać ludziom. „A jak im dam, jak moje treści zaczną się szerzyć, to będzie ciekawiej i wtedy mogę coś nagrać o sobie.”

🎯 I to był strzał w dziesiątkę!

Słuchacze chętniej włączali pierwszy odcinek podcastu, który był o czymś, a nie o podcasterze. Do dziś odcinek pierwszy jest jednym z najpopularniejszych odcinków w podkaście mojego klienta.

Wiem, że pierwszy odcinek podcastu to duże wydarzenie w życiu podcastera. Czasem nagrywamy miesiącami, a jak nagramy, to jeszcze długo mija, gdy wyjdzie drugi.

👉 Protip: warto znaleźć energię, nagrać 2-3 odcinki na początek i wybrać ten najlepszy. Pamiętaj, nie musisz nikomu mówić, że przygotowujesz podcast. Kluczem są treści i marketing, a nie długość i ilość. A na odcinek „o mnie” przyjdzie czas.

🏸 Oto co polecam podcasterom, którzy myślą jak powinien wyglądać pierwszy odcinek podcastu.

👂 Zainteresuj słuchaczy. Sama/sam dobrze wiesz, co porusza Twoich słuchaczy. Odcinek na start powinien być ciekawy dla słuchaczy. Nie musi być fajerwerkiem. Najważniejsze jest, aby mówić o czymś ciekawym. A wiesz, co jest ciekawe, prawda?

Jeśli niekoniecznie – polecam spojrzeć w grupy na FB i odwiedzić blogi, które piszą w Twoim temacie. Zapisz najczęściej komentowane tematy i stwórz ich spis. A następnie

  • Do każdego gorącego tematu dopisz 5 myśli, które przychodzą Ci do głowy
  • Jeśli wiesz, co zrobić lepiej i jak to zrobić – koniecznie dodaj to do treści
  • Zacznij opowiadać każdy z tematów i obserwuj sam/a siebie: który temat jest najłatwiejszy do opowiedzenia

W ten sposób masz temat na pierwszy odcinek podcastu

Wybierz odcinek bez długiego wprowadzenia. Jest kilka podcastów, które mają strasznie długie wstępy o niczym. O tym, że zjadłem kanapkę. Wyłączam szybciej niż zwykle.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby powiedzieć, że witasz w pierwszym odcinku. Ale jak najszybciej przejdź do konkretów. Konkrety procentują.

Nie spiesz się z premierą.

Nagraj kilka odcinków do przodu i wybierz najlepszy. Odcinek, którego nie można przegapić w Twojej audycji: #historia, #rozmowa lub #wywiad, który bez wątpienia jest najlepszy.

Słuchacz powinien wyjść lekko głodny z podcastowej uczty.

Zainspiruj słuchacza, aby wrócił. Po premierze (rób dużo postów, ogłoś #newsletter, #instastories). Nie interesujesz innych, dopóki ich nie zainteresujesz.

I najważniejsze – luzuj w głowie i nie daj o sobie zapomnieć.

Pozostałe artykuły

Dodaj komentarz